General Field

1. Record Of The Year
Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

    I LIKE IT
    Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
    Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite, Kuk Harrell, Evan LaRay & Simone Torres, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer
     
    THE JOKE
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer
     
    THIS IS AMERICA - WINNER
    Childish Gambino
    Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek "MixedByAli" Ali, Riley Mackin & Shaan Singh, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
     
    GOD'S PLAN
    Drake
    Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer
     
    SHALLOW
    Lady Gaga & Bradley Cooper
    Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Brandon Bost & Tom Elmhirst, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer
     
    ALL THE STARS
    Kendrick Lamar & SZA
    Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
     
    ROCKSTAR
    Post Malone Featuring 21 Savage
    Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell, Lorenzo Cardona, Manny Marroquin & Ethan Stevens, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
     
    THE MIDDLE
    Zedd, Maren Morris & Grey
    Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Norris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

2. Album Of The Year
Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

    INVASION OF PRIVACY
    Cardi B
    Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer
     
    BY THE WAY, I FORGIVE YOU
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer
     
    SCORPION
    Drake
    Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer
     
    H.E.R.
    H.E.R.
    Darhyl "Hey DJ" Camper Jr, David 'Swagg R'Celious' Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
     
    BEERBONGS & BENTLEYS
    Post Malone
    Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer
     
    DIRTY COMPUTER
    Janelle Monáe
    Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
     
    GOLDEN HOUR - WINNER
    Kacey Musgraves
    Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers
     
    BLACK PANTHER: THE ALBUM, MUSIC FROM AND INSPIRED BY
    (Various Artists)
    Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

3. Song Of The Year
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    ALL THE STARS
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
     
    BOO'D UP
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
     
    GOD'S PLAN
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
     
    IN MY BLOOD
    Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
     
    THE JOKE
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
     
    THE MIDDLE
    Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
     
    SHALLOW
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
     
    THIS IS AMERICA - WINNER
    Donald Glover, Ludwig Goransson & Jeffery Lamar Williams, songwriters (Childish Gambino)

4. Best New Artist
An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

    CHLOE X HALLE
     
    LUKE COMBS
     
    GRETA VAN FLEET
     
    H.E.R.
     
    DUA LIPA - WINNER
     
    MARGO PRICE
     
    BEBE REXHA
     
    JORJA SMITH

Pop

5. Best Pop Solo Performance
For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

    COLORS
    Beck
     
    HAVANA (LIVE)
    Camila Cabello
     
    GOD IS A WOMAN
    Ariana Grande
     
    JOANNE (WHERE DO YOU THINK YOU'RE GOIN'?) - WINNER
    Lady Gaga
     
    BETTER NOW
    Post Malone

6. Best Pop Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

    FALL IN LINE
    Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
     
    DON'T GO BREAKING MY HEART
    Backstreet Boys
     
    'S WONDERFUL
    Tony Bennett & Diana Krall
     
    SHALLOW - WINNER
    Lady Gaga & Bradley Cooper
     
    GIRLS LIKE YOU
    Maroon 5 Featuring Cardi B
     
    SAY SOMETHING
    Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
     
    THE MIDDLE
    Zedd, Maren Morris & Grey

7. Best Traditional Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.

    LOVE IS HERE TO STAY
    Tony Bennett & Diana Krall
     
    MY WAY - WINNER
    Willie Nelson
     
    NAT "KING" COLE & ME
    Gregory Porter
     
    STANDARDS (DELUXE)
    Seal
     
    THE MUSIC...THE MEM'RIES...THE MAGIC!
    Barbra Streisand

8. Best Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.

    CAMILA
    Camila Cabello
     
    MEANING OF LIFE
    Kelly Clarkson
     
    SWEETENER - WINNER
    Ariana Grande
     
    SHAWN MENDES
    Shawn Mendes
     
    BEAUTIFUL TRAUMA
    P!nk
     
    REPUTATION
    Taylor Swift

Dance/Electronic Music

9. Best Dance Recording
For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

    NORTHERN SOUL
    Above & Beyond Featuring Richard Bedford
    Above & Beyond & Andrew Bayer, producers; Above & Beyond, mixers
     
    ULTIMATUM
    Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
    Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
     
    LOSING IT
    Fisher
    Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Grainger, mixer
     
    ELECTRICITY - WINNER
    Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
    Jarami, Alex Metric, Riton & Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer
     
    GHOST VOICES
    Virtual Self
    Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

10. Best Dance/Electronic Album
For vocal or instrumental albums. Albums only.

    SINGULARITY
    Jon Hopkins
     
    WOMAN WORLDWIDE - WINNER
    Justice
     
    TREEHOUSE
    Sofi Tukker
     
    OIL OF EVERY PEARL'S UN-INSIDES
    SOPHIE
     
    LUNE ROUGE
    TOKiMONSTA

Contemporary Instrumental Music

11. Best Contemporary Instrumental Album
For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

    THE EMANCIPATION PROCRASTINATION
    Christian Scott aTunde Adjuah
     
    STEVE GADD BAND - WINNER
    Steve Gadd Band
     
    MODERN LORE
    Julian Lage
     
    LAID BLACK
    Marcus Miller
     
    PROTOCOL 4
    Simon Phillips

Rock

12. Best Rock Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

    FOUR OUT OF FIVE
    Arctic Monkeys
     
    WHEN BAD DOES GOOD - WINNER
    Chris Cornell
     
    MADE AN AMERICA
    THE FEVER 333
     
    HIGHWAY TUNE
    Greta Van Fleet
     
    UNCOMFORTABLE
    Halestorm

13. Best Metal Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

    CONDEMNED TO THE GALLOWS
    Between The Buried And Me
     
    HONEYCOMB
    Deafheaven
     
    ELECTRIC MESSIAH - WINNER
    High On Fire
     
    BETRAYER
    Trivium
     
    ON MY TEETH
    Underoath

14. Best Rock Song
A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    BLACK SMOKE RISING
    Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
     
    JUMPSUIT
    Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
     
    MANTRA
    Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
     
    MASSEDUCTION - WINNER
    Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
     
    RATS
    Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

15. Best Rock Album
For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

    RAINIER FOG
    Alice In Chains
     
    M A N I A
    Fall Out Boy
     
    PREQUELLE
    Ghost
     
    FROM THE FIRES - WINNER
    Greta Van Fleet
     
    PACIFIC DAYDREAM
    Weezer

Alternative

16. Best Alternative Music Album
Vocal or Instrumental.

    TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO
    Arctic Monkeys
     
    COLORS - WINNER
    Beck
     
    UTOPIA
    Björk
     
    AMERICAN UTOPIA
    David Byrne
     
    MASSEDUCTION
    St. Vincent

R&B

17. Best R&B Performance
For new vocal or instrumental R&B recordings.

    LONG AS I LIVE
    Toni Braxton
     
    SUMMER
    The Carters
     
    Y O Y
    Lalah Hathaway
     
    BEST PART - WINNER
    H.E.R. Featuring Daniel Caesar
     
    FIRST BEGAN
    PJ Morton

18. Best Traditional R&B Performance
For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

    BET AIN'T WORTH THE HAND - WINNER (TIE)
    Leon Bridges
     
    DON'T FALL APART ON ME TONIGHT
    Bettye LaVette
     
    HONEST
    MAJOR.
     
    HOW DEEP IS YOUR LOVE - WINNER (TIE)
    PJ Morton Featuring Yebba
     
    MADE FOR LOVE
    Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

19. Best R&B Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    BOO'D UP - WINNER
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
     
    COME THROUGH AND CHILL
    Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
     
    FEELS LIKE SUMMER
    Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
     
    FOCUS
    Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
     
    LONG AS I LIVE
    Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

20. Best Urban Contemporary Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.

    EVERYTHING IS LOVE - WINNER
    The Carters
     
    THE KIDS ARE ALRIGHT
    Chloe x Halle
     
    CHRIS DAVE AND THE DRUMHEDZ
    Chris Dave And The Drumhedz
     
    WAR & LEISURE
    Miguel
     
    VENTRILOQUISM
    Meshell Ndegeocello

21. Best R&B Album
For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.

    SEX & CIGARETTES
    Toni Braxton
     
    GOOD THING
    Leon Bridges
     
    HONESTLY
    Lalah Hathaway
     
    H.E.R. - WINNER
    H.E.R.
     
    GUMBO UNPLUGGED (LIVE)
    PJ Morton

Rap

22. Best Rap Performance
For a Rap performance. Singles or Tracks only.

    BE CAREFUL
    Cardi B
     
    NICE FOR WHAT
    Drake
     
    KING'S DEAD - WINNER (TIE)
    Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
     
    BUBBLIN - WINNER (TIE)
    Anderson .Paak
     
    SICKO MODE
    Travis Scott, Drake, (Big Hawk) & Swae Lee

23. Best Rap/Sung Performance
For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

    LIKE I DO
    Christina Aguilera Featuring Goldlink
     
    PRETTY LITTLE FEARS
    6lack Featuring J. Cole
     
    THIS IS AMERICA - WINNER
    Childish Gambino
     
    ALL THE STARS
    Kendrick Lamar & SZA
     
    ROCKSTAR
    Post Malone Featuring 21 Savage

24. Best Rap Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    GOD'S PLAN - WINNER
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
     
    KING'S DEAD
    Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Axel Morgan, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
     
    LUCKY YOU
    R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
     
    SICKO MODE
    Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, (Big Hawk) & Swae Lee)
     
    WIN
    K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

25. Best Rap Album
For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.

    INVASION OF PRIVACY - WINNER
    Cardi B
     
    SWIMMING
    Mac Miller
     
    VICTORY LAP
    Nipsey Hussle
     
    DAYTONA
    Pusha T
     
    ASTROWORLD
    Travis Scott

Country

26. Best Country Solo Performance
For new vocal or instrumental solo country recordings.

    WOULDN'T IT BE GREAT?
    Loretta Lynn
     
    MONA LISAS AND MAD HATTERS
    Maren Morris
     
    BUTTERFLIES - WINNER
    Kacey Musgraves
     
    MILLIONAIRE
    Chris Stapleton
     
    PARALLEL LINE
    Keith Urban

27. Best Country Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

    SHOOT ME STRAIGHT
    Brothers Osborne
     
    TEQUILA - WINNER
    Dan + Shay
     
    WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
    Little Big Town
     
    DEAR HATE
    Maren Morris Featuring Vince Gill
     
    MEANT TO BE
    Bebe Rexha & Florida Georgia Line

28. Best Country Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    BREAK UP IN THE END
    Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
     
    DEAR HATE
    Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
     
    I LIVED IT
    Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
     
    SPACE COWBOY - WINNER
    Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
     
    TEQUILA
    Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
     
    WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
    Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

29. Best Country Album
For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.

    UNAPOLOGETICALLY
    Kelsea Ballerini
     
    PORT SAINT JOE
    Brothers Osborne
     
    GIRL GOING NOWHERE
    Ashley McBryde
     
    GOLDEN HOUR - WINNER
    Kacey Musgraves
     
    FROM A ROOM: VOLUME 2
    Chris Stapleton

New Age

30. Best New Age Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

    HIRAETH
    Lisa Gerrard & David Kuckhermann
     
    BELOVED
    Snatam Kaur
     
    OPIUM MOON - WINNER
    Opium Moon
     
    MOLECULES OF MOTION
    Steve Roach
     
    MOKU MALUHIA - PEACEFUL ISLAND
    Jim Kimo West

Jazz

31. Best Improvised Jazz Solo
For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.

    SOME OF THAT SUNSHINE
    Regina Carter, soloist
    Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)
     
    DON'T FENCE ME IN - WINNER
    John Daversa, soloist
    Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)
     
    WE SEE
    Fred Hersch, soloists
     
    DE-DAH
    Brad Mehldau, soloist
    Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)
     
    CADENAS
    Miguel Zenón, soloist
    Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

32. Best Jazz Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.

    MY MOOD IS YOU
    Freddy Cole
     
    THE QUESTIONS
    Kurt Elling
     
    THE SUBJECT TONIGHT IS LOVE
    Kate McGarry, Keith Ganz, Gary Versace
     
    IF YOU REALLY WANT
    Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
     
    THE WINDOW - WINNER
    Cécile McLorin Salvant

33. Best Jazz Instrumental Album
For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.

    DIAMOND CUT
    Tia Fuller
     
    LIVE IN EUROPE
    Fred Hersch Trio
     
    SEYMOUR READS THE CONSTITUTION!
    Brad Mehldau Trio
     
    STILL DREAMING
    Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
     
    EMANON - WINNER
    The Wayne Shorter Quartet

34. Best Large Jazz Ensemble Album
For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.

    ALL ABOUT THAT BASIE
    The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
     
    AMERICAN DREAMERS: VOICES OF HOPE, MUSIC OF FREEDOM - WINNER
    John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
     
    PRESENCE
    Orrin Evans And The Captain Black Big Band
     
    ALL CAN WORK
    John Hollenbeck Large Ensemble
     
    BAREFOOT DANCES AND OTHER VISIONS
    Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

35. Best Latin Jazz Album
For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

    HEART OF BRAZIL
    Eddie Daniels
     
    BACK TO THE SUNSET - WINNER
    Dafnis Prieto Big Band
     
    WEST SIDE STORY REIMAGINED
    Bobby Sanabria Multiverse Big Band
     
    CINQUE
    Elio Villafranca
     
    YO SOY LA TRADICIÓN
    Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Gospel/Contemporary Christian Music

36. Best Gospel Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

    YOU WILL WIN
    Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
     
    WON'T HE DO IT
    Koryn Hawthorne
     
    NEVER ALONE - WINNER
    Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
     
    CYCLES
    Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds & Will Reagan, songwriters
     
    A GREAT WORK
    Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.

    RECKLESS LOVE
    Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
     
    YOU SAY - WINNER
    Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
     
    JOY.
    for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
     
    GRACE GOT YOU
    MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
     
    KNOWN
    Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

38. Best Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

    ONE NATION UNDER GOD
    Jekalyn Carr
     
    HIDING PLACE - WINNER
    Tori Kelly
     
    MAKE ROOM
    Jonathan McReynolds
     
    THE OTHER SIDE
    The Walls Group
     
    A GREAT WORK
    Brian Courtney Wilson

39. Best Contemporary Christian Music Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, or rock recordings.

    LOOK UP CHILD - WINNER
    Lauren Daigle
     
    HALLELUJAH HERE BELOW
    Elevation Worship
     
    LIVING WITH A FIRE
    Jesus Culture
     
    SURROUNDED
    Michael W. Smith
     
    SURVIVOR: LIVE FROM HARDING PRISON
    Zach Williams

40. Best Roots Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

    UNEXPECTED - WINNER
    Jason Crabb
     
    CLEAR SKIES
    Ernie Haase & Signature Sound
     
    FAVORITES: REVISITED BY REQUEST
    The Isaacs
     
    STILL STANDING
    The Martins
     
    LOVE LOVE LOVE
    Gordon Mote

Latin

41. Best Latin Pop Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.

    PROMETO
    Pablo Alboran
     
    SINCERA - WINNER
    Claudia Brant
     
    MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN MANOS DE LOS MACORINOS), VOL. 2
    Natalia Lafourcade
     
    2:00 AM
    Raquel Sofía
     
    VIVES
    Carlos Vives

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.

    CLAROSCURA
    Aterciopelados
     
    COASTCITY
    COASTCITY
     
    ENCANTO TROPICAL
    Monsieur Periné
     
    GOURMET
    Orishas
     
    AZTLÁN - WINNER
    Zoé

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

    PRIMERO SOY MEXICANA
    Angela Aguilar
     
    MITAD Y MITAD
    Calibre 50
     
    TOTALMENTE JUAN GABRIEL VOL. II
    Aida Cuevas
     
    CRUZANDO BORDERS
    Los Texmaniacs
     
    LEYENDAS DE MI PUEBLO
    Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
     
    ¡MÉXICO POR SIEMPRE! - WINNER
    Luis Miguel

44. Best Tropical Latin Album
For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

    PA' MI GENTE
    Charlie Aponte
     
    LEGADO
    Formell Y Los Van Van
     
    ORQUESTA AKOKÁN
    Orquesta Akokán
     
    PONLE ACTITUD
    Felipe Peláez
     
    ANNIVERSARY - WINNER
    Spanish Harlem Orchestra

American Roots Music

45. Best American Roots Performance
For new vocal or instrumental American Roots recordings. This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

    KICK ROCKS
    Sean Ardoin
     
    SAINT JAMES INFIRMARY BLUES
    Jon Batiste
     
    THE JOKE - WINNER
    Brandi Carlile
     
    ALL ON MY MIND
    Anderson East
     
    LAST MAN STANDING
    Willie Nelson

46. Best American Roots Song
A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    ALL THE TROUBLE
    Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
     
    BUILD A BRIDGE
    Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
     
    THE JOKE - WINNER
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
     
    KNOCKIN' ON YOUR SCREEN DOOR
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
     
    SUMMER'S END
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

47. Best Americana Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

    BY THE WAY, I FORGIVE YOU - WINNER
    Brandi Carlile
     
    THINGS HAVE CHANGED
    Bettye LaVette
     
    THE TREE OF FORGIVENESS
    John Prine
     
    THE LONELY, THE LONESOME & THE GONE
    Lee Ann Womack
     
    ONE DROP OF TRUTH
    The Wood Brothers

48. Best Bluegrass Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

    PORTRAITS IN FIDDLES
    Mike Barnett
     
    SISTER SADIE II
    Sister Sadie
     
    RIVERS AND ROADS
    Special Consensus
     
    THE TRAVELIN' MCCOURYS - WINNER
    The Travelin' McCourys
     
    NORTH OF DESPAIR
    Wood & Wire

49. Best Traditional Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

    SOMETHING SMELLS FUNKY 'ROUND HERE
    Elvin Bishop's Big Fun Trio
     
    BENTON COUNTY RELIC
    Cedric Burnside
     
    THE BLUES IS ALIVE AND WELL - WINNER
    Buddy Guy
     
    NO MERCY IN THIS LAND
    Ben Harper And Charlie Musselwhite
     
    DON'T YOU FEEL MY LEG (THE NAUGHTY BAWDY BLUES OF BLUE LU BARKER)
    Maria Muldaur

50. Best Contemporary Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

    PLEASE DON'T BE DEAD - WINNER
    Fantastic Negrito
     
    HERE IN BABYLON
    Teresa James And The Rhythm Tramps
     
    CRY NO MORE
    Danielle Nicole
     
    OUT OF THE BLUES
    Boz Scaggs
     
    VICTOR WAINWRIGHT AND THE TRAIN
    Victor Wainwright And The Train

51. Best Folk Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

    WHISTLE DOWN THE WIND
    Joan Baez
     
    BLACK COWBOYS
    Dom Flemons
     
    RIFLES & ROSARY BEADS
    Mary Gauthier
     
    WEED GARDEN
    Iron & Wine
     
    ALL ASHORE - WINNER
    Punch Brothers

52. Best Regional Roots Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

    KREOLE ROCK AND SOUL
    Sean Ardoin
     
    SPYBOY
    Cha Wa
     
    ALOHA FROM NA HOA
    Na Hoa
     
    NO 'ANE'I - WINNER
    Kalani Pe'a
     
    MEWASINSATIONAL - CREE ROUND DANCE SONGS
    Young Spirit

Reggae

53. Best Reggae Album
For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

    AS THE WORLD TURNS
    Black Uhuru
     
    REGGAE FOREVER
    Etana
     
    REBELLION RISES
    Ziggy Marley
     
    A MATTER OF TIME
    Protoje
     
    44/876 - WINNER
    Sting & Shaggy

World Music

54. Best World Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental World Music recordings.

    DERAN
    Bombino
     
    FENFO
    Fatoumata Diawara
     
    BLACK TIMES
    Seun Kuti & Egypt 80
     
    FREEDOM - WINNER
    Soweto Gospel Choir
     
    THE LOST SONGS OF WORLD WAR II
    Yiddish Glory

Children's

55. Best Children's Album
For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

    ALL THE SOUNDS - WINNER
    Lucy Kalantari & The Jazz Cats
     
    BUILDING BLOCKS
    Tim Kubart
     
    FALU'S BAZAAR
    Falu
     
    GIANTS OF SCIENCE
    The Pop Ups
     
    THE NATION OF IMAGINE
    Frank & Deane

Spoken Word

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

    ACCESSORY TO WAR (NEIL DEGRASSE TYSON & AVIS LANG)
    Courtney B. Vance
     
    CALYPSO
    David Sedaris
     
    CREATIVE QUEST
    Questlove
     
    FAITH - A JOURNEY FOR ALL - WINNER
    Jimmy Carter
     
    THE LAST BLACK UNICORN
    Tiffany Haddish

Comedy

57. Best Comedy Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

    ANNIHILATION
    Patton Oswalt
     
    EQUANIMITY & THE BIRD REVELATION - WINNER
    Dave Chappelle
     
    NOBLE APE
    Jim Gaffigan
     
    STANDUP FOR DRUMMERS
    Fred Armisen
     
    TAMBORINE
    Chris Rock

Musical Theater

58. Best Musical Theater Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.

    THE BAND'S VISIT - WINNER
    Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
     
    CAROUSEL
    Renée Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
     
    JESUS CHRIST SUPERSTAR LIVE IN CONCERT
    Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Andrew Lloyd Webber & Harvey Mason, Jr., producers (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)
     
    MY FAIR LADY
    Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Van Dean, David Lai & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)
     
    ONCE ON THIS ISLAND
    Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

Music for Visual Media

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Award to the artist(s) and/or ‘in studio' producer(s) of a majority of the tracks on the album. In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

    CALL ME BY YOUR NAME
    (Various Artists)
    Luca Guadagnino, compilation producer; Robin Urdang, music supervisor
     
    DEADPOOL 2
    (Various Artists)
    David Leitch & Ryan Reynolds, compilation producers; John Houlihan, music supervisor
     
    THE GREATEST SHOWMAN - WINNER
    Hugh Jackman (& Various Artists)
    Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul & Greg Wells, compilation producers
     
    LADY BIRD
    (Various Artists)
    Timothy J. Smith, compilation producer; Michael Hill & Brian Ross, music supervisors
     
    STRANGER THINGS
    (Various Artists)
    Matt Duffer, Ross Duffer & Timothy J. Smith, compilation producers; Nora Felder, music supervisor

60. Best Score Soundtrack For Visual Media
Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.

    BLACK PANTHER - WINNER
    Ludwig Göransson, composer
     
    BLADE RUNNER 2049
    Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
     
    COCO
    Michael Giacchino, composer
     
    THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, composer
     
    STAR WARS: THE LAST JEDI
    John Williams, composer

61. Best Song Written For Visual Media
A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    ALL THE STARS
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
    Track from: Black Panther
     
    MYSTERY OF LOVE
    Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
    Track from: Call Me By Your Name
     
    REMEMBER ME
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
    Track from: Coco
     
    SHALLOW - WINNER
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
    Track from: A Star Is Born
     
    THIS IS ME
    Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
    Track from: The Greatest Showman

Composing/Arranging

62. Best Instrumental Composition
A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

    BLUT UND BODEN (BLOOD AND SOIL) - WINNER
    Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
     
    CHRYSALIS
    Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
     
    INFINITY WAR
    Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
     
    MINE MISSION
    John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
     
    THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    BATMAN THEME (TV)
    Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
     
    CHANGE THE WORLD
    Mark Kibble, arranger (Take 6)
     
    MADRID FINALE
    John Powell, arranger (John Powell)
     
    THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
     
    STARS AND STRIPES FOREVER - WINNER
    John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals
An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

    IT WAS A VERY GOOD YEAR
    Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
     
    JOLENE
    Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
     
    MONA LISA
    Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
     
    NIÑA
    Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
     
    SPIDERMAN THEME - WINNER
    Mark Kibble, Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

Package

65. Best Recording Package

    BE THE COWBOY
    Mary Banas, art director (Mitski)
     
    LOVE YOURSELF: TEAR
    Doohee Lee, art director (BTS)
     
    MASSEDUCTION - WINNER
    Willo Perron, art director (St. Vincent)
     
    THE OFFERING
    Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)
     
    WELL KEPT THING
    Adam Moore, art director (Foxhole)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

    APPETITE FOR DESTRUCTION (LOCKED N' LOADED BOX)
    Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N' Roses)
     
    I'LL BE YOUR GIRL
    Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)
     
    PACIFIC NORTHWEST '73-74': THE COMPLETE RECORDINGS
    Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead)
     
    SQUEEZE BOX: THE COMPLETE WORKS OF "WEIRD AL" YANKOVIC - WINNER
    Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors ("Weird Al" Yankovic)
     
    TOO MANY BAD HABITS
    Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

Notes

67. Best Album Notes

    ALPINE DREAMING: THE HELVETIA RECORDS STORY, 1920-1924
    James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
     
    4 BANJO SONGS, 1891-1897: FOUNDATIONAL RECORDINGS OF AMERICA'S ICONIC INSTRUMENT
    Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
     
    THE 1960 TIME SESSIONS
    Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
     
    THE PRODUCT OF OUR SOULS: THE SOUND AND SWAY OF JAMES REESE EUROPE'S SOCIETY ORCHESTRA
    David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
     
    TROUBLE NO MORE: THE BOOTLEG SERIES VOL. 13 / 1979-1981 (DELUXE EDITION)
    Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
     
    VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS - WINNER
    David Evans, album notes writer (Various Artists)

Historical

68. Best Historical Album

    ANY OTHER WAY
    Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Jackie Shane)
     
    AT THE LOUISIANA HAYRIDE TONIGHT...
    Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
     
    BATTLEGROUND KOREA: SONGS AND SOUNDS OF AMERICA'S FORGOTTEN WAR
    Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
     
    A RHAPSODY IN BLUE - THE EXTRAORDINARY LIFE OF OSCAR LEVANT
    Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)
     
    VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS - WINNER
    William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Production, Non-Classical

69. Best Engineered Album, Non-Classical
An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.)

    ALL THE THINGS THAT I DID AND ALL THE THINGS THAT I DIDN'T DO
    Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
     
    COLORS - WINNER
    Julian Burg, Serban Ghenea, David "Elevator" Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
     
    EARTHTONES
    Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
     
    HEAD OVER HEELS
    Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick "P-Thugg" Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris "TEK" O'Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
     
    VOICENOTES
    Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

70. Producer Of The Year, Non-Classical
A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.)

    BOI-1DA

  • Be Careful (Cardi B) (T)
  • Diplomatic Immunity (Drake) (S)
  • Friends (The Carters) (T)
  • God's Plan (Drake) (S)
  • Heard About Us (The Carters) (T)
  • Lucky You (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)
  • Mob Ties (Drake) (T)
  • No Limit (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)

    LARRY KLEIN

  • All These Things (Thomas Dybdahl) (S)
  • Anthem (Madeleine Peyroux) (A)
  • The Book Of Longing (Luciana Souza) (A)
  • Can I Have It All (Thomas Dybdahl) (S)
  • Junk (Hailey Tuck) (A)
  • Look At What We've Done (Thomas Dybdahl) (S)
  • Meaning To Tell Ya (Molly Johnson) (A)

    LINDA PERRY

  • Harder Better Faster Stronger (Willa Amai) (S)
  • Served Like A Girl (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)
  • 28 Days In The Valley (Dorothy) (A)

    KANYE WEST

  • Daytona (Pusha T) (A)
  • Kids See Ghosts (Kids See Ghosts) (A)
  • K.T.S.E. (Teyana Taylor) (A)
  • Nasir (Nas) (A)
  • Ye (Kanye West) (A)

    PHARRELL WILLIAMS - WINNER

  • Apes*** (The Carters) (T)
  • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A)
  • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A)
  • Stir Fry (Migos) (T)
  • Sweetener (Ariana Grande) (A)

71. Best Remixed Recording
A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

    AUDIO (CID REMIX)
    CID, remixer (LSD)
     
    HOW LONG (EDX'S DUBAI SKYLINE REMIX)
    Maurizio Colella & Christian Hirt, remixers (Charlie Puth)
     
    ONLY ROAD (COSMIC GATE REMIX)
    Olaf Diekmann & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
     
    STARGAZING (KASKADE REMIX)
    Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
     
    WALKING AWAY (MURA MASA REMIX) - WINNER
    Alex Crossan, remixer (Haim)

Production, Immersive Audio

72. Best Immersive Audio Album
For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).

    EYE IN THE SKY - 35TH ANNIVERSARY EDITION - WINNER
    Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
     
    FOLKETONER
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
     
    SEVEN WORDS FROM THE CROSS
    Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
     
    SOMMERRO: UJAMAA & THE ICEBERG
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
     
    SYMBOL
    Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

Production, Classical

73. Best Engineered Album, Classical
An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.)

    BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
     
    BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
    Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
     
    JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
     
    LIQUID MELANCHOLY - CLARINET MUSIC OF JAMES M. STEPHENSON
    Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
     
    SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11 - WINNER
    Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
     
    VISIONS AND VARIATIONS
    Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

74. Producer Of The Year, Classical
A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.)

    BLANTON ALSPAUGH - WINNER

  • Arnesen: Infinity - Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)
  • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
  • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)
  • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Gran Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)
  • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)
  • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)
  • Paterson: Three Way - A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)
  • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

    DAVID FROST

  • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)
  • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)
  • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • Presentiment (Orion Weiss)
  • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

    ELIZABETH OSTROW

  • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

    JUDITH SHERMAN

  • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)
  • Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
  • Bolcom: Piano Music (Various Artists)
  • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)
  • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant'Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)
  • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)
  • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)
  • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)
  • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

    DIRK SOBOTKA

  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)
  • Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)
  • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)
Classical

75. Best Orchestral Performance
Award to the Conductor and to the Orchestra.

    BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
    Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
     
    NIELSEN: SYMPHONY NO. 3 & SYMPHONY NO. 4
    Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
     
    RUGGLES, STUCKY & HARBISON: ORCHESTRAL WORKS
    David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
     
    SCHUMANN: SYMPHONIES NOS. 1-4
    Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
     
    SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11 - WINNER
    Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording
Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

    ADAMS: DOCTOR ATOMIC
    John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
     
    BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS - WINNER
    Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
     
    LULLY: ALCESTE
    Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
     
    STRAUSS, R.: DER ROSENKAVALIER
    Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
     
    VERDI: RIGOLETTO
    Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

77. Best Choral Performance
Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

    CHESNOKOV: TEACH ME THY STATUTES
    Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
     
    KASTALSKY: MEMORY ETERNAL
    Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
     
    MCLOSKEY: ZEALOT CANTICLES - WINNER
    Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
     
    RACHMANINOV: THE BELLS
    Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
     
    SEVEN WORDS FROM THE CROSS
    Matthew Guard, conductor (Skylark)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

    ANDERSON, LAURIE: LANDFALL - WINNER
    Laurie Anderson & Kronos Quartet
     
    BEETHOVEN, SHOSTAKOVICH & BACH
    The Danish String Quartet
     
    BLUEPRINTING
    Aizuri Quartet
     
    STRAVINSKY: THE RITE OF SPRING CONCERTO FOR TWO PIANOS
    Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
     
    VISIONS AND VARIATIONS
    A Far Cry

79. Best Classical Instrumental Solo
Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

    BARTÓK: PIANO CONCERTO NO. 2
    Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
     
    BIBER: THE MYSTERY SONATAS
    Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
     
    BRUCH: SCOTTISH FANTASY, OP. 46; VIOLIN CONCERTO NO. 1 IN G MINOR, OP. 26
    Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
     
    GLASS: THREE PIECES IN THE SHAPE OF A SQUARE
    Craig Morris
     
    KERNIS: VIOLIN CONCERTO - WINNER
    James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album
Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

    ARC
    Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
     
    THE HANDEL ALBUM
    Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
     
    MIRAGES
    Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)
     
    SCHUBERT: WINTERREISE
    Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
     
    SONGS OF ORPHEUS - MONTEVERDI, CACCINI, D'INDIA & LANDI - WINNER
    Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo's Fire, ensembles

81. Best Classical Compendium
Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

    FUCHS: PIANO CONCERTO 'SPIRITUALIST'; POEMS OF LIFE; GLACIER; RUSH - WINNER
    JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
     
    GOLD
    The King's Singers; Nigel Short, producer
     
    THE JOHN ADAMS EDITION
    Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
     
    JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
     
    VAUGHAN WILLIAMS: PIANO CONCERTO; OBOE CONCERTO; SERENADE TO MUSIC; FLOS CAMPI
    Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition
A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

    BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
     
    DU YUN: AIR GLOW
    Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
     
    HEGGIE: GREAT SCOTT
    Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
     
    KERNIS: VIOLIN CONCERTO - WINNER
    Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
     
    MAZZOLI: VESPERS FOR VIOLIN
    Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

Music Video/Film

83. Best Music Video
Award to the artist, video director, and video producer.

    APES***
    The Carters
    Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers
     
    THIS IS AMERICA - WINNER
    Childish Gambino
    Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers
     
    I'M NOT RACIST
    Joyner Lucas
    Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer
     
    PYNK
    Janelle Monáe
    Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers
     
    MUMBO JUMBO
    Tierra Whack
    Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

84. Best Music Film
For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

    LIFE IN 12 BARS
    Eric Clapton
    Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
     
    WHITNEY
    (Whitney Houston)
    Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
     
    QUINCY - WINNER
    Quincy Jones
    Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
     
    ITZHAK
    Itzhak Perlman
    Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
     
    THE KING
    (Elvis Presley)
    Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

Related Content